село В'язове

      Село розташоване у 4-х км від Протопопівки, у лісі Мерчанського лісництва. Назву свою воно одержало від того, що розмістилося у В’язовому яру, де колись був ліс – в’язець. Першими  в цьому яру оселились чотири вільних козаки – брати на прізвище Бурда. Вони заснували с.В’язове. навколо В’язового був непрохідний ліс. У лісі водились вовки, лисиці, дикі кози, кабани, навіть були ведмеді.  Ведмедя, розповідають, піймали в урочищі Медвежого яру, тому це місце стало так називатися. У В’язовому була економія пана Ковалевськогг. Згодом тут була економія пана Біленького, який мав винокурню і корчму. Матір Бурди Іллі пан Ковалевський виміняв за собаку у іншого пана. Вище  В’язового, на північ, росли 3 ясени, їх ніхто не намагався зрубати, тому що в народі вважали це місце святим: бачили, як поблизу ясенів виходили ікона і хрест. Два брати зрубали два ясени і зразу померли. А вже третє дерево не наважувався зрубувати. І тільки за часів радянської влади його зрубали і відвезли до Вільшанської волості.(Записано зі слів мешканців с. В’язове Корнієнка Михайла Арсентьєвича -78р,Бурди Дениса -62р)

       Вище сказане про В’язове записав на прикінці 30-х років Гук Олександр Семенович, бувший в той час головою сільради.

        Час, коли виникло с. В’язове, нікому не відомий.  Село входило до складу Вільшанської волості. Прихожани були прописані до Миколаївської церкви у сл..Вільшани.  У 20-ті роки у В’язовому була організована банда, яка тут «господарювала». У 1927р в селі збудовано школу, яка як початкова школа працювала 45 років. У 1973 році її закрили  як малокомпетентну. У 1930р було організовано колгосп ім..Будьоного. З 1950 по 1979р – це була бригада колгоспу ім..Ілліча і відділ птахорадгоспу. У 1979р землі  В’язового передали Пересічанській птахофабриці і  приміщення були переобладнані під кролеферму.

         У верхів’ях  В’язневого яру розташоване село Горіхове (Христоси). До 1967р.село входило до складу Протопопівської сільської ради. До 1927р села Гуківка, Безруків, Скнарино, В’язове і Христоси входили до складу В’язово-Гуківської сільської ради.

          У літопису священників останній запис:» 1920р у липні, завдяки прихожанам, на їхні пожертвування купили великий дзвін вагою 49т. Дзвін – з евакуйованих Галійських дзвонів у м.Харкові. Сплачено  за нього 75000руб, а з доставкою і встановленням 120000руб.» Запис Гука А.С.:» 1921р була сильна посуха. Залишився в пам’яті цей рік як голодовка. Навесні майже не було сходів, весняні вітри зовсім висушили землю. Врожаю майже не було. Люди харчувались чим прийдеться. Хліб пекли з картоплею та жолудями, за хлібом їздили до Лебедина.

          У 20-ті роки селище Вільшани було районним центром. Секретарем Вільшанського райвиконкому бу Мартиненко Іван Іванович 1929-1930рр були роками  суцільної колективізації на  території Протопопівської сільської ради. ЇЇ головою в той час був Мартиненко Іван Петрович. На території  Протопопівської сільської ради були створені такі колгоспи:

Колгосп ім.Ілліча в с.Протопопівці,

Колгосп ім..Шевченка в с.Ярошівці,

Колгосп «Шлях до соціалізму» в с.Гуківці,

Колгосп «Перемога» в  в с.Терновій,

Колгосп ім..Будьоного в с.  В’язовому.

         По – різному люди ставились до участі в колективному господарстві. Були й такі, котрі  виступали проти колгоспного руху. Вони  були витіснені з громади. Але були й інші. Коли в с.Протопопівці ще не було організовано колгоспу, то Тищенко Яків Омелянович першим вступив до колгоспу ім..Шевченка в с.Ярошівці(1939р) працював у ньому бригадиром. Після окупації він став працювати у колгоспі ім..Ілліча (за місцем проживання). У 1950р колгоспи, що розміщені на території Протопопівської сільської ради, об’єднались в один колгосп ім.Ілліча. Колишні  колгоспи  стали бригадами. Першим головою збільшеного колгоспу був  Брехунченко  Феодосій Васильович, а потім Іванюта Олександр Федорович. У 1957-1958рр всі населені пункти сільської ради (за викл.с.Криворотівки, с.Христосів) і всі бригади колгоспу були електрифіковані. У 1967р – радіофіковані. У 1965р в результаті реорганізації Дергачівського району, територія сільської ради була приєднана до Богодухівського району. У 1972р, за проханням мешканців, Протопопівська  знову увійшла до складу Дергачівського району. Основною причиною було бажання були в одному районі з с.Вільшани. (Дергачівський район був знову відновлений у 1967р.) У 1969р колгосп ім..Ілліча був реорганізований в птахофабрику, а потім, в цьому ж році,- у птахорадгосп. На базі птахорадгоспу  у 1975р було розпочато будівництво птахо комплексу. У 1979р його будівництво закінчено. Створено виробничі об’єднання: птахорадгосп “Богодухівський», птахофабрики «Пересічанська», «Горьківська», « Люботинська», «Харківська» , «Охочанська».  Перший директор птахорадгоспу – Іванюта Олександр Федорович.  Олександр Федорович довгий час працював у с.Протопопівці. У довоєнні і повоєнні роки був агрономом у колгоспах на території  сільради. З 1951 по 1954рр – головою колгоспу ім..Ілліча.  З 1961 по 1969рр. – голова колгоспу, з 1969 по 1973рр – директор  птахорадгоспу. Він –гарний господар і керівник. За час роботи його у господарстві були збудовані тваринницькі приміщення, склади, адміністративні будівлі, теплиця, парник, ставок на Глодівському яру, цегляний завод, гараж, майстерні. Господарство посіло нове місце.  Посаджено садок на пл..12га. Підвищилась урожайність  сільськогосподарський культур. У 1965р ланка Мартиненко Ганни Іванівни одержала врожай зерна кукурудзи по 15,2 ц/га.

            У грудні 1996 року птахорадгосп «Богодухівський» був реорганізований у колективне сільськогосподарське підприємство (КСП). Його директором був обраний Сердюков Олександр Петрович, який з 1992 року працював директором птахорадгоспу «Богодухівський».

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь