До уваги роботодавців
У 2025 році продовжує діяти державна підтримка для роботодавців, фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, і є людьми з інвалідністю, та які облаштували для працевлаштованих людей з інвалідністю робочі місця або власне місце провадження діяльності / місце незалежної професійної діяльності, у вигляді відшкодування фактичних витрат за облаштування таких робочих місць (постанова Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2023 р. № 893 зі змінами).
Хто може отримати компенсацію?
Роботодавці, ФОП та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, і є людьми з інвалідністю, та які, починаючи з 18.03.2025, виконали одну з таких умов:
1) Облаштували робоче місце для людей з інвалідністю I або II групи, яка є застрахованою особою (далі – людина з інвалідністю), яку працевлаштовано.
2) Облаштували робоче місце для працівника, який вийшов на роботу у зв’язку із звільненням з військової служби у запас/відставку на збережене місце роботи, і який є людиною з інвалідністю;
3) Облаштували власне місце провадження діяльності, якщо заявником є людиною з інвалідністю, яка розпочала або після звільнення з військової служби у запас/відставку продовжила свою діяльність як ФОП або фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Дата працевлаштування/виходу на роботу/державної реєстрації людини з інвалідністю має бути не раніше, ніж за 180 днів до дня подання заяви. Працевлаштована людина з інвалідністю на дату працевлаштування/виходу на роботу/державної реєстрації має бути застрахованою.
Компенсацію не отримає роботодавець, на якого людина з інвалідністю працювала протягом 180 днів перед актуальною датою працевлаштування.
Що можна купити?
Компенсація надається за вже придбані допоміжні засоби для облаштування робочого місця людини з інвалідністю. Прикладами таких засобів можуть бути: спеціалізовані меблі; крісла колісні з електроприладом; поручні та бруси; розсувні двері (засоби для їх відчинення та зачинення); тактильні матеріали для обладнання підлоги та сходів; транспортери для піднімання сходами з електроприводами; підйомні платформи для робочих місць; допоміжні засоби для відтворення звуку та забезпечення здатності чути і бачити; допоміжні засоби для фіксації, діставання і захоплення предметів на робочих місцях; допоміжні засоби для захисту здоров`я і безпеки на робочих місцях; брайлівські клавіатури та портативні пристрої (дисплей Брайля, настільний принтер шрифта Брайля); технічні засоби, які забезпечують переклад з/на українську жестову мову як офлайн, так і онлайн. Повний перелік допоміжних засобів, зазначений в додатку 1 до постанови. Програма має на меті зруйнувати стереотип про те, що для того, щоб облаштувати інклюзивне робоче місце потрібно багато зусиль і часу. У більшості випадків паперова робота займає усього кілька тижнів, а працівнику для роботи може бути достатньо придбати спеціальний стілець, прилаштувати додаткові ручки чи прибрати поріг.
Які переваги для роботодавців?
Держава відшкодовує фактичні витрати за облаштування робочого місця/місця провадження діяльності або незалежної професійної діяльності для людини з інвалідністю І або ІІ групи.
Чому це важливо для країни?
Це питання стало особливо важливим після початку повномасштабного вторгнення, коли внаслідок військових дій збільшилася кількість людей з інвалідністю як серед військових, так і серед цивільних. І більшість з них до отримання поранення були на ринку праці і, вочевидь, мають бажання повернутися до роботи.
Як отримати послугу?
1. Працевлаштуйте людину з інвалідністю та облаштуйте для неї робоче місце: офіційно оформіть трудові відносини з працівником, якщо ви роботодавець.
2. Облаштуйте власне місце провадження господарської діяльності, якщо ви є людиною з інвалідністю з числа ФОП, або осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
3. Подайте заяву: Зробіть це через портал Дія або зверніться до центру зайнятості за місцем провадження діяльності.
Зверніть увагу! Заява подається протягом 180 календарних днів з дати:- працевлаштування/виходу на роботу працівника з інвалідністю;- державної реєстрації фізичної особи - підприємця;- взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (особи з інвалідністю, яка провадить незалежну професійну діяльність);- продовження особою з інвалідністю після звільнення з військової служби у запас/відставку діяльності як фізичної особи - підприємця або особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.
4. Додайте необхідні документи:• копію наказу (розпорядження) про прийняття на роботу/про вихід на роботу працівника у зв’язку із звільненням з військової служби у запас/відставку на збережене місце роботи;• копію документа, що підтверджує придбання допоміжних засобів для облаштування робочого місця/місця провадження діяльності для особи з інвалідністю.
5. Отримайте компенсацію: Після розгляду заяви та прийняття позитивного рішення, кошти будуть перераховані на ваш рахунок.
Опрацювання послуги:
до 10 робочих днів.
Розмір компенсації:
- до 120 тис грн за облаштування одного робочого місця особи з інвалідністю 1 групи;
- до 80 тис грн за облаштування одного робочого місця особи з інвалідністю 2 групи.
З умовами програми можна ознайомитися за посиланням
Компенсація фактичних витрат за облаштування робочих місць