Харківське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області інформує
Що треба знати про лістеріоз!
Лістеріоз - інфекційне захворювання, спричинене мікроорганізмами Listeria monocytogenes. Ці бактерії широко розповсюджені у природі, їх знаходять у грунті, піску, воді. Список джерел (резервуарів) лістерій - досить великий: це можуть бути гризуни, сільськогосподарські тварини, домашні і дикі тварини (коти, собаки), а також дикі птахи, в тому числі голуби, а також продукти харчування-молоко, м'ясо, риба, овочі, фрукти.
Найчастіше інфекцією хворіють діти, дорослі люди з ослабленим імунітетом.
Впродовж 2023 року на території України було зареєстровано 12 випадків даного захворювання.
Передається захворювання фекально-оральним шляхом: вживання забруднених збудниками продукти (овочі, фрукти тощо), які не пройшли термічної обробки, особливо після тривалого зберігання в підвалу чи холодильнику, рідше-вода. Лістерії можуть знаходиться на свіжих овочах (капуста, морква тощо).
Відомо, що навесні, з метою боротьби з авітамінозом, батьки намагаються частіше годувати дітей корисними салатами з моркви, капусти, яблук. А звідки з’являються овочі та фрукти на прилавках? З підвалів та овочесховищ, де за зиму встигають досхочу побігати гризуни. Вони власне і забруднюють овочі збудниками хвороби.
Як уберегтися від хвороби?
- Мити овочі та фрукти потрібно відразу, як тільки принесете їх до дому.
- Продукти, на яких знайдені сліди гризунів, краще не споживати, а в разі необхідності – обов’язково піддати термічної обробки.
- Під час приготування їжі не розміщуйте сирі і готові продукти поруч, сирі та готові продукти не можна зберігати на одній полиці в холодильнику.
- Не купуйте продукти на стихійних ринках, де ви не можете бути впевнені і їх якості та належних умовах зберігання, транспортування, приготування.
- Використовуйте воду з перевіреною якістю.
- Дотримуйтесь заходів особистої гігієни, мийте руки після відвідування вулиці, туалету та громадських місць. Мийте руки перед вживанням їжі.
Харківське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби наголошує, що захворювання можна уникнути, якщо дотримуватися елементарних правил гігієни-ретельно очищати та мити овочі, фрукти, для приготування салатів взимку сирі овочі обробляти окропом, попереджувати розмноження гризунів у підвалах та овочесховищах!
Саме на весні найбільший ризик заразитися лістеріозом!
Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх рідних та близьких!