До уваги мешканців громади!

Дата: 06.02.2024 11:03
Кількість переглядів: 113

Щорічно, в тиждень з 04 по 11 лютого, по всій Україні проводиться інформаційно-роз’яснювальна кампанія присвячена Всесвітньому дню боротьби проти раку.

Мета такої кампанії полягає у  підвищенні обізнаності людей про рак - як одне із найнебезпечніших захворювань сучасної цивілізації, а також привернення уваги суспільства до запобігання, виявлення та лікування злоякісних новоутворень.

Фото без опису

Рак – це загальне позначення великої групи хвороб, які можуть уражати будь-яку частину тіла. Використовуються також такі терміни, як злоякісні пухлини або новоутворення. Характерною ознакою раку є швидке розмноження аномальних клітин, що проростають за межі своїх звичайних меж та здатних поширюватися в інші органи.

У всьому світі найбільші кількість чоловіків помирає від раку легенів, шлунку, печінки, ободової та прямої кишки, а жінок – від раку грудей, шийки матки, шлунку,  ободової та прямої кишки.

Близько третини всіх випадків раку у дорослих людей пов’язані з повсякденними звичками, а також від недбалого відношення до свого здоров’я. Усім нам необхідно навчитися контролювати своє життя, свої звички і більш відповідальніше відноситися до свого здоров’я.

Для цього надаємо декілька порад.

У разі наявності перших симптомів раку необхідно терміново звернутися до лікаря-онколога. Регулярні профілактичні огляди дозволяють розпізнати захворювання на ранніх стадіях.

Жінкам насамперед потрібно зробити мамографію та флюорографію. Для додаткового обстеження лікар може призначити кольпоскопію, фіброгастроскопію або інші обстеження.

В разі появи шкірних новоутворень не відкладайте візит до дерматолога, при маткових кровотечах – до гінеколога, болю в шлунку – до гастроентеролога, осиплості голосу – до ЛОР-лікаря. У разі необхідності лікар випише направлення в онкологічну клініку для поглибленого обстеження.

Існує 7 способів, визначених Центром громадського здоров’я МОЗ України, які допоможуть знизити ризик розвитку злоякісних пухлин.

  1. НЕ КУРІТЬ.

Вживання тютюну є найважливішим фактором ризику розвитку раку. На куріння припадає майже 22% світових випадків смерті від раку. Куріння пов’язане з розвитком різних типів раку: рак легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок. Навіть якщо ви не курите, вплив пасивного куріння може збільшити ризик розвитку раку легень

  1. ХАРЧУЙТЕСЯ ЗДОРОВО.

Повноцінний збалансований раціон може знизити ризик онкологічних захворювань.

  • Їжте багато фруктів, овочів та інші харчові продукти з рослинних джерел, як-то цільнозернові та боби. Вони мають бути основою вашого раціону.
  • Контролюйте свою вагу. Обирайте менш калорійні продукти, виключіть із раціону цукор, трансжири, їжу з фастфуду.
  • Не вживайте алкоголь. Ризик різних видів раку, як-от рак молочної залози, товстої кишки, легень, нирок і печінки, збільшується з кількістю вжитого алкоголю. Пам’ятайте, безпечної дози алкоголю не існує!
  • Обмежте споживання технологічно обробленого м’яса. ВООЗ наголошує, що вживання великої кількості такого продукту може збільшити ризик деяких видів раку.

3. ПІДТРИМУЙТЕ ЗДОРОВУ ВАГУ Й БУДЬТЕ ФІЗИЧНО АКТИВНИМИ

Близько 20% усіх видів раку спричинено надлишковою вагою. Підтримання здорової ваги може знизити ризик виникнення таких видів раку, як рак молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок.

Включіть у свій графік щонайменше 30 хвилин фізичної активності щодня. Для істотної користі для здоров’я необхідно щонайменше 150 хвилин на тиждень помірної аеробної активності або 75 хвилин на тиждень енергійної аеробної активності. Ось тут є кілька прикладів щотижневих графіків фізичної активності.

4. НЕ ЗАСМАГАЙТЕ

Рак шкіри є одним із найпоширеніших видів раку, якому можна запобігти.

  • Уникайте прямого сонячного світла вдень. Улітку обмежуйте перебування на сонці з 10.00 до 16.00 год, коли сонячні промені найагресивніші.
  • Користуйтеся сонцезахисними засобами з SPF 30+, носіть сонцезахисні окуляри та капелюх із широкими полями.
  • Затуляйте відкриті ділянки тіла. Більше одягу — більше захисту. Обов’язково прикривайте свої руки та ноги.
  • Уникайте соляріїв. Вони так само шкідливі, як і природні сонячні промені.

Більше про симптоми, діагностику та профілактику меланоми читайте тут.

5. ВАКЦИНУЙТЕСЯ

До 25% випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів зумовлено такими інфекціями, як гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ). Зокрема, вірусний гепатит В може збільшити ризик розвитку раку печінки. А вірус папіломи людини може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів.

Профілактика раку включає захист від цих вірусних інфекцій. Поговоріть зі своїм лікарем щодо вакцинації!

Більше про вакцинацію від вірусного гепатиту В і вірусу папіломи людини.

6. УНИКАЙТЕ РИЗИКОВАНОЇ ПОВЕДІНКИ

Іншою ефективною тактикою профілактики раку є уникнення ризикованої поведінки, яка може призвести до інфекцій, які, своєю чергою, можуть збільшити ризик розвитку онкозахворювань.

  • Практикуйте безпечний секс. Обмежте кількість сексуальних партнерів і використовуйте презервативи під час сексу. Більше про профілактику ІПСШ.
  • Люди, які живуть з ВІЛ/СНІД, мають вищий ризик розвитку раку ануса, печінки та легень.
  • Вірус папіломи людини найчастіше асоціюється з раком шийки матки, але він також може підвищити ризик розвитку раку ануса, пеніса, горла, вульви та піхви.

7. РЕГУЛЯРНО ПРОХОДЬТЕ ПРОФІЛАКТИЧНІ ОГЛЯДИ

Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби. Якщо виявити рак на ранній стадії, є висока ймовірність позитивних результатів і успішного подолання захворювання.

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо оптимального для вас графіку онкоскринінгу.

Турбуйтеся про себе і своє здоров’я! Якщо усунути фактори ризику, вірогідність захворіти на рак суттєво знижується. А у випадку захворювання, відмова від шкідливих звичок може підвищити ефективність лікування й допоможе покращити самопочуття.

За вказаними нижче корисними посиланнями можна більш детально ознайомитися про заходи з діагности та профілактики онкологічних захворювань, розробленими Центром громадського здоров’я МОЗ України.

https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/neinfekciyni-zakhvoryuvannya/onkologichni-zakhvoryuvannya

 

https://www.phc.org.ua/news/yak-sposib-zhittya-mozhe-vplivati-na-rizik-vininiknennya-raku

 

https://phc.org.ua/news/4-lyutogo-vsesvitniy-den-borotbi-proti-raku

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь